A pécsi Zsolnay Negyed m21 Galériájában már csak egy napig láthatjuk Jacques Villeglé (1926-2022), kiállítását. A város falain című tárlat lenyűgöző gyűjtemény, több mint 140 alkotással, amelyek az elmúlt 74 év során készültek.
Művészeti csemege
Igazi művészeti csemege, amely minden szempontból bemutatja Villeglé munkásságát, a szaggatott plakátoktól a kollázsokig, a filmektől a matricákig és a kriptográfiákig.
Centre Pompidou közönsége már láthatta
A hazai közönség először láthatta a pop-art előfutárának és a street art hírnökének műveit, amelyekkel a párizsi Centre Pompidou és a New York-i MOMA látogatói már megismerkedhettek.
Az utca nyelve
Villeglé volt az első művész, aki az utca nyelvét a múzeumba vitte. Bizonyos értelemben ő volt az első szószólója a névtelen emberek által létrehozott városi költészetnek. A műalkotás befogadását másfajta módon közelítette meg, ezért sok street art művész számára ő egyszerre előfutár és viszonyítási pont.
Szakadt plakát, szociálpolitikai grafika, háromdimenziós szobor
Jacques Villeglé 1949-ben készítette első szakadt plakátját, 1950-ben az első filmjét, 1969-ben pedig az első szociálpolitikai grafikáját. Ezeket vászonra, palatáblára vagy háromdimenziós szoborban, majd pedig közvetlenül a falakra készítette óriási sablonok segítségével.
Utcán talált matricák
A művész a 2000-es években az utcán talált matricáit, akárcsak plakátjait, spontán kollázsokban kombinálta, tanúskodva arról a szoros kapcsolatról, amelyet a művész munkássága során a mindennapi élet, a populáris művészet és a professzionális művészet között épített ki.
A kiállítás
A város falain című kiállítás egy kivételes, több mint 140 alkotásból álló együttest vonultat fel, amely 74 év alatt, 1947 és 2021 között készült. A tárlat a művész munkásságának minden aspektusát bemutatja: közvetlenül az utcáról származó, tépett plakátok, a falakon talált graffitikból, filmekből, matricákból, kriptográfiákból (kódolt üzenetekként megfogalmazott rajzok-ragasztások) származó ábécék.