Pénz. Forint. Euró.

Búcsút inthetünk a jövőben a minimálbér emelésének?

Európa

Az elmúlt hónapok gazdasági adatainak tükrében úgy tűnik, hogy a tavaly novemberben megkötött hároméves minimálbér-megállapodásban vállaltak veszélybe kerültek.

Emlékeztetőül, az  egyezségben az szerepelt, hogy a minimálbér 2026-ra 328 600 forintra, 2027-re pedig 374 600 forintra emelkedik, ami 13, illetve 14 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Ezek a számok azonban már most, az idei év első felében is alig tarthatók reálisan, különösen a gyenge gazdasági eredmények és a kedvezőtlen külső környezet miatt. A kormány ugyanakkor a megállapodásban rögzítette, hogy ha a gazdasági mutatók – így a GDP, az infláció és a bruttó átlagkereset – eltérése az elvárt értékektől meghaladja az egy százalékpontot a háromnegyed év adatai alapján, akkor újratárgyalják a minimálbér-emeléseket 2026 és 2027 esetében. Az idei év gazdasági növekedése azonban sokkal gyengébb a vártnál. A kormány által becsült 3,4 százalékos növekedés realitása egyre kétségesebbé vált, mivel a külpiaci környezet gyengülése, a nemzetközi kereskedelmi feszültségek és a változó globális gazdasági irányvonalak mind kedvezőtlenül hatnak a magyar gazdaság teljesítményére.

A legfrissebb elemzések szerint az első negyedéves GDP-növekedés alig haladja meg az 1 százalékot, és több szakértő szerint a második félévben sem várható bővülés a korábbi prognózisokhoz képest.

Az EU 27 tagországából ötben – Ausztriában, Dániában, Finnországban, Olaszországban és Svédországban – nincs jogilag meghatározott minimálbér. A többi 22 országban a minimálbér értéke jelentős szóródást mutat, Bulgáriában például 551 eurót, Luxemburgban pedig 2638 eurót tesz ki.  Az összegek alapján az EU-tagállamokat három csoportba lehet sorolni: az első, gazdagabb nyugat-európai országok csoportja 1800 és 2700 euró közötti minimálbérrel jellemezhető, ide tartoznak Franciaország, Németország, Belgium, Hollandia, Írország és Luxemburg. A második csoportban szereplő országok minimálbére 950 és 1400 euró között mozog, ilyenek például Spanyolország, Litvánia, Szlovénia, Ciprus és Lengyelország. A harmadik, alacsonyabb kategóriába tartozó országokban, mint Magyarország, Bulgária, Románia, Szlovákia, Csehország, Görögország, Észtország, Portugália és Lettország, a minimálbér általában 900 euró alatt van.

Sereghajtók vagyunk

A január 7-i árfolyam szerint Magyarország minimálbére 699 euró. Figyelembe véve a régióban tapasztalható változásokat, a szlovákok 2025. január 1-jétől 750 euróról 816 euróra emelték minimálbérüket. Érdekesség, hogy a korábban lemaradónak számító románok is előreléptek, minimálbérük most 810 euró (hivatalosan 4050 lej). A csehek minimálbére 826 euró, a lengyeleké pedig 1098 euró, így ők már régóta megelőznek minket ebben a tekintetben.

Európai Unió: európai munkavállalók munka- és életkörülményeinek javítása a cél

Az Európai Unió Tanács 2022. október 4-én fogadta el a megfelelő minimálbérekről szóló irányelv végleges szövegét. Azokban az országokban, ahol a  jogszabályban meghatározott minimálbéreket alkalmaznak( mint hazánkban is) keretet kell létrehozni a minimálbérek egyértelmű kritériumok alapján történő megállapítása és aktualizálása érdekében. A jogszabályban meghatározott minimálbéreket legalább kétévente felül kell vizsgálni. Mindezzel az Uniós jogalkotás célja, hogy előmozdítsa a jogszabályban meghatározott megfelelő minimálbérek bevezetését Európában, és hozzájáruljon  az európai munkavállalók munka- és életkörülményeinek javításához.