A lomb nélküli lombkoraknasétányok, a milliókból portalanított földutak hazájában különösen jó érzés, amikor azt tapasztaljuk, hogy az Uniós forrás valóban megfelelő helyen, módon lett felhasználva, munkahelyet teremtett sőt, még piacképes terméket is. Ez történt Baranyában, ahol Priksz Gábor egy szociális szövetkezetet hozott létre, az Európai Szociális Alap segítségével.
A vállalkozás központja Baranyában található, és több mint 6 éve alakították meg a szövetkezetet, mely több forrásból is táplálkozik. a projekt A cél a fenntartható termelés bevezetése volt, amely nem csupán jövedelmet, hanem önfenntartást is hozhat a közösségnek.A szövetkezet munkatársai Nagy Krisztina gombaellenőr irányításával folyamatosan az erdőben dolgoznak, ahol gombákat gyűjtenek és különböző szezonális terméseket is feldolgoznak. Munkájuk során az asszonyokat folyamatosan képzik a gombák azonosítására és feldolgozására.
Kisüzemi feldolgozás
A tavaszi gyűjtési időszak a medvehagymával kezdődik, amelyet frissen értékesítenek és caprit készítenek belőle. A medvehagyma remek ízvilága és egészségmegőrző hatása miatt népszerűségnek örvend. A gombás termékek közül kiemelkednek a gombalekvár, pesto és savanyított gomba, de a fűszerek és lekvárok is fontos szerepet kapnak.
A Banyaerdő célja, hogy magas minőségű, feldolgozott termékeket állítson elő, és a helyi ízeket is népszerűsítse. Az évek során szerzett tapasztalatok alapján Gáborék rájöttek, hogy sokan nincsenek tisztában a különböző gombafajták felhasználásával. Ezért született meg az ötlet a könyv írására, amely a gombák világát, a fenntartható erdőhasználatot és a felelős gombagyűjtést terjeszti. Céljuk, hogy a háziasszonyok, akik szeretnek gombát főzni, új recepteket találjanak, ezáltal gazdagítva családjuk étkezési szokásait. Az ételérzékenyek is találhatnak a könyvben számukra megfelelő fogásokat.
Fenntarthatóság, társadalmi befogadás, esélyegyenlőség
A Banyaerdő nem csupán a gombás ételekről szól, hanem egy közösségi értéket is képvisel, mely a fenntarthatóság és a helyi gazdaság erősítésére törekszik. A könyv célja, hogy ösztönözze a felelős gondolkodást az erdőn való bánásmódról, és bemutassa a gombák sokoldalú felhasználását a konyhában.