A kabai meteorit lehullásának 160. évfordulójára emlékeztek csütörtökön a hajdú-bihari településen.
Szegi Emma (Fidesz), a település polgármestere a városnapi rendezvénysorozat megnyitóján felidézte, hogy a 2,6 kilogramm tömegű kő – a kabai meteorit – 1857. április 15-én este 10 óra körül csapódott be Kaba határában.
A meteoritot Szilágyi Gábor helyi gazda találta meg, aki szemtanúja volt a nagy fénnyel járó becsapódásnak is – tette hozzá a polgármester.
“Az égből pottyant, különös formájú, fekete követ a gazda átadta az akkori helyi elöljáróságnak, akik elvitték a debreceni Református Kollégiumba, ahol a mai napig őrzik” – mondta a polgármester, megjegyezve: Kabát a tudományos világban ez a kő tette ismertté.
A kabai volt az egyike az első meteoritoknak, amelyekben szerves anyagot mutattak ki.
A meteorit nevét ma áruház és egy civil szervezet őrzi Kabán, becsapódásának évfordulóját, április 15-ét pedig városnapi rangra emelték – mondta.
Bodó Sándor (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője a korai elődök felelősségéről beszélt, akik “megőrizték az égi jelet” az utókornak.
Fekete Károly tiszántúli református püspök elmondta: a kabai meteorit eredeti példányát páncélszekrényben őrzik a debreceni Református Kollégiumban.
A meteorit “olyan természettudományos kincs, amire nagyon vigyázunk” – fűzte hozzá. A meteorit hiteles másolatait a kollégiumban, illetve Kabán is megtekinthetik az érdeklődők.
Beszélt arról is, hogy lézertechnikával néhány milligrammos darabot levágtak a meteoritról, amit tudományos vizsgálatoknak vetettek alá néhány évvel ezelőtt.
A Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke a kabai művelődési házban rendezett ünnepségen a teremtő Isten üzenetének nevezte a “kabai követ”.
A kabai meteorit városnap kétnapos rendezvénysorozatának első napján, csütörtökön emléktáblát avattak Szilágyi Gábornak, a meteorit megtalálójának volt házánál.
A helyi művelődési házban A kabai meteorit címmel interaktív tablókiállítást rendeztek, amit április 28-ig tekinthetnek meg az érdeklődők.