Az amszterdami Anne Frank Ház és a Janus Pannonius Múzeum szakmai együttműködésének keretében érkezik a JPM Csontváry Múzeum földszinti termébe a „Ha az lehetek, aki vagyok – Anne Frank élete” című vándorkiállítás.
A vándorkiállítás Anne Frank életén keresztül mutat be egy történelmi korszakot és az ahhoz kapcsolódó eseményeket. Világhírű naplóján keresztül az európai zsidóság, köztük a pécsi zsidóság története is megjelenik, hiszen üldöztetésük hátterében ugyanaz a vak gyűlölet és diszkrimináció áll. A kiállítás ünnepélyes megnyitóját 2025. január 17-én, pénteken 16 órakor tartják a pécsi Janus Pannonius Múzeum Csontváry Múzeumában.
Ma is van aktualitása
A tárlat különlegessége, hogy Anne Frank történetén túl a mai emberre is fókuszál. Anne Frank hármas, német–holland–zsidó identitása alapján az identitások sokféleségének fontosságát hangsúlyozza. A kortárs része a sztereotípiák és az azokból eredő előítéletek szerepére világít rá, amelyek napjainkban is könnyen negatív megkülönböztetéshez és kirekesztéshez vezethetnek.
Kortársak kortársakhoz
Az Anne Frank Ház vándorkiállításának oktatási programja, amely a fiatalokhoz szól, egyedülálló abban, hogy kortársak beszélnek kortársaikhoz. A diákok részletesen megismerkedhetnek a kiállítás főszereplőjével és a történelmi háttérrel, miközben az identitás, a sztereotípia és a diszkrimináció fogalmait is körül járják.
A kiállítás ideje alatt az Anne Frank Ház által képzett diák tárlatvezetők várják a látogatókat a később megjelölt időpontokban, ahová egyéni látogatók és iskolai csoportok is jelentkezhetnek.