Szeged, Oláh János, Gyálarét, tanya birka, juh, bárány, állattartás, gazdálkodó

Meghatározó piacokat vesztünk el, meghatározó időben a ragadós száj- és körömfájás következtében

Ország

Némileg túlzottan optimistának tűnnek Nagy István szavai. Az agrárminiszter ugyanis az elmúlt napokban kijelentette, hogy minden remény megvan arra, hogy egy hét alatt sikerül megállítani a ragadós száj- és körömfájást Magyarországon és  így újraindulhat az export. Mindeközben a múlt héten   Ausztria megtiltotta Szlovákiából és Magyarországról a szarvasmarha, juh, kecske és sertés, valamint ezen állatok húsának és a vadhúsnak a bevitelét az országba. Az arab országok pedig az újabb akkreditációig nem fogadják a magyar bárányokat. Mindeközben itt a húsvét, ami a bárányexport szempontjából a legfontosabb dátum a juhtartóknak. Az eddig is igen nehéz helyzetben levő ágazat ezzel kiszorul egy meghatározó piacáról. A miniszter szerint Európán belül, leginkább Olaszországban lehet és kell piacot találni a magyar báránynak, illetve a hazai fogyasztásnak kellene meghatározóvá válnia.

Az, hogy a válságból való gyors kilábalás, csupán politikusi optimizmus  igazolja a Nébih legújabb intézkedési csomagja.

Az országos főállatorvos ugyanis a  ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) járvány megfékezése érdekében március 30-tól újabb intézkedéseket vezet be és a már meglévőken is módosít: többek között az ország teljes területén tilos lesz a betegségre fogékony fajokat bemutató vásár és kiállítás szervezése. Ezenkívül – a  közlemény szerint-  minden korlátozás alá eső terület esetében érvényes, hogy azokba fogékony állatokat tilos beszállítani, valamint az állatokat kivinni onnan – céltól függetlenül – Magyarországon kívülre.

Friss hús szállításának a tilalma

A szlovákiai és magyar kitörések körüli védő- és megfigyelési körzetekben az RSzKF-re fogékony állatokat legalább április 7-ig zártan kell tartani, azok sem legelőre, sem karámba, sem kifutóba nem engedhetők ki. Ezeken a területeken – a házi vágáson kívül – kizárólag a hatóság által kijelölt vágóhidakon lehet a fogékony állatokat levágatni és az így kapott friss hús szállítására is több szabály vonatkozik, például más tagállamba vagy harmadik országba nem vihetők el ezek a termékek. Tilos a fogékony fajokhoz tartozó vadfajok újratelepítési Arra is felhívták a figyelmet, hogy a védő- és megfigyelési körzeteken kívüli, úgynevezett további korlátozás alá eső területek közé tartozik Győr-Moson-Sopron vármegye fennmaradó része, valamint Komárom-Esztergom vármegye komáromi, tatai és esztergomi járása.

A vírus széllel is terjed

Mindezen intézkedések célja az érintett területekről a fertőzés tovább terjedésének megakadályozása, amelynek egyik fontos eszköze az itt lévő fogékony állatok számának csökkentése. Közölték, hogy a vírus széllel is terjed és az adott térségben jelenleg ez a legvalószínűbb tovább fertőzési mód. Bár létezik vakcina RSzKF ellen, azonban az csak a vírusürítés csökkentésében játszik szerepet, a vakcinázott állatokat később le kell ölni, ezért széles körben történő alkalmazásuk nem lehetséges.