A nyelvtanításról tanácskoztak, majd báloztak

Egyetem

Magyarország igazságügyi minisztere, a Szegedi Tudományegyetem professzora, Dr. Trócsányi László, továbbá diplomaták – köztük a budapesti francia és a párizsi magyar nagykövet – jelenlétében nyílt meg a Frankofón fórum. A Szegedi Tudományegyetem központi épületében rendezett tanácskozáson a közoktatásban jeleskedő nyelvtanárok, továbbá egyetemi oktatók, a frankofón értékek közvetítését célul tűző szakemberek, diplomaták osztották meg a kultúraközvetítéssel kapcsolatos tapasztalataikat.

A francia és a magyar kulturális kapcsolatokról, a francia nyelvtanítás anyagi korlátainak a megszűnéséről szólt köszöntőjében Prof. Dr. Trócsányi László. A magyar kormány széles francia kapcsolatrendszerrel rendelkező igazságügyi minisztere 1989 óta oktatója a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar hallgatóinak. Az SZTE ÁJTK Alkotmányjogi Tanszék professzora, az SZTE ÁJTK Nemzetközi és Regionális Tanulmányok Intézet szakfelelőse mellett az SZTE BTK Romanisztika Intézet Francia Nyelvi és Irodalmi Tanszék oktatói, számos középiskolai nyelvtanár is kifejtette a francia kultúra közvetítésével kapcsolatos álláspontját, összegezte tapasztalatait.

Egymás között „az évszázad eseményének” nevezték a szervezők a napot a szegedi Tisza Szállóban záró programot. Az “Első Francia Bál” főszervezője a szegedi Alliance Francaise Egyesület, a munkába bekapcsolódott a Szegedi Tudományegyetem Frankofón Egyetemi Központ és a budapesti Francia Nagykövetség is. A különleges eseményt támogatta az Igazságügyi Minisztérium, számos intézménnyel és céggel egyetemben. Az “Első Francia Bál” doyenje és díszvendége Magyarország legendás franciatanára, az SZTE egykori egyetemi gyakorló iskolájában is oktató, 100 éves Kovács Béla.

A program-sorozat frankofón védnökei, a bálra meghívottak között említhető – többek között – Pascale Andréani, Franciaország budapesti nagykövete, Károlyi Györgypárizsi nagykövet, Novák Katalin államtitkár (EMMI) és Trócsányi László miniszter (IM), továbbá az SZTE számos vezetője, jeles oktatója, egykori és mai hallgatója.

A hagyományteremtő céllal életre hívott I. Francia bál megszervezésének célja a szegedi és tágabb értelemben vett dél-alföldi régió frankofón közösségének építése és erősítése; a kulturális, oktatási, tudományos és üzleti kapcsolatok elősegítése. Az I. Francia bál az egyik kiemelt programja a 2019-es Szeged – Nizza évadnak, amely a két település 50 éves jubileumi testvérvárosi kapcsolatát ünnepli.

 

SZTEinfo