Szeged, Sárkány Győző, Létidő, kiállítás, Reök palota, kultura, művészet, grafika

Grafikai fesztivált rendeznek Pécsen

Kultúra

Kiállításokat, szakmai előadásokat, könyvbemutatókat és kerekasztal-beszélgetéseket is kínál az érdeklődőknek a GraphicPécs nemzetközi grafikai fesztivál november 7. és január 25. között a baranyai vármegyeszékhelyen.

Hirdessen nálunk! Megéri!

A rendezvényt szervező Zsolnay Örökségkezelő (ZSÖK) Nkft. szerdai, MTI-hez eljuttatott közleményében felidézték, hogy 2022-ben rendezték meg első alkalommal a fesztivált.

Ahogy két éve, ezúttal is számos esemény és kiállítás várja az érdeklődőket, hiszen annak művészeti vezetői, Michel Bouvet, Fekete Valéria és Pinczehelyi Sándor ezúttal is kiemelkedő nemzetközi tehetségeket és alkotásokat nyertek meg az eseménynek – emelték ki.

A közlemény szerint a fesztivál fő eseménye a plakátokat, lemezborítókat, zenekari logókat, képregényeket és alternatív kiadványokat felvonultató Rock, pop, underground című, a Zsolnay Negyed m21 Galériájában csütörtökön megnyíló kiállítás lesz, amelynek 1950-es évektől napjainkig terjedő idővonalán a látogatók felfedezhetik a geopolitikai események és az underground mozgalmak összefonódását.

A 60-as és 70-es évek lázadói – mint például a Beatles, a The Doors, Bob Dylan vagy a Sex Pistols -, új utakat keresve harcoltak a konzervativizmus ellen, miközben a rockzene, a szexuális szabadság és az ökológia új eszméit hirdették, amelynek az öröksége napjainkig folytatódik a könnyűzenei életben.

A kiállítás kurátorai, Michel Bouvet és Fanny Laffitte, izgalmas, interaktív élményeket ígérnek a látogatóknak. A kiállítás több mint 1300 művet vonultat fel, tükrözve a folyamatosan fejlődő zenei és kulturális életet.

A január 25-ig látható tárlatot a pénteken nyíló Magyar Undergroud ’80 című kiállítás egészíti ki, amely a Széchenyi téri Pécsi Galériában látható december 21-ig.

Koszits Attila kurátorként saját archívumának anyagából válogatott a rendszerváltás előtti alternatív zenei élethez kapcsolódó dokumentumok közül. Itt plakátok, lemez- és kazettaborítók, dokumentumok, továbbá fotók, videók, korabeli hanglejátszók szerepelnek, valamint egy eredeti anyagokra épülő rekonstrukció az első helyi hanglemezklubról, igazolva, hogy Pécs a főváros mellett a legfontosabb bázisa volt a hazai underground, neoavantgárd művészeti törekvéseknek – írták a közleményben.

A GraphicPécs Fesztivál keretében hétvégén szimpóziumot is tartanak az m21 Galériában. Az előadások közös fókuszát “A zene arcai a tervezőgrafikában” téma adja. A szimpóziumon a Pécsi Tudományegyetem, a győri DesignCampus és a Budapesti Metropolitan Egyetem oktatói vesznek részt.

Számos hazai és külföldi művészeti intézmény hallgatói egyedi tervezésű munkáikkal pályázhattak a rock n’ roll témakörében, a legjobbat szakmai zsűri értékeli.

Az érdeklődőket kurátori tárlatvezetés, filmvetítés és lemezvásár is várja a megnyitó hétvégén – olvasható a közleményben.

A rendezvényről további részletek a www.graphicpecs.hu oldalon találhatók.

(MTI)

Kezdőkép: illusztráció.