A Termálvizek Csodálatos Világa: gyógyulás és Feltöltődés a Két Ünnep Között

Wellness

A két ünnep között, mint minden éveben, valószínűleg megugrik a termálfürdők forgalma, mint ahogy az is biztos, hogy a túlevés káros következményeit sokan próbálják gyógyvíz ivásával közömbösíteni.  Mielőtt azonban ezt megtennék, érdemes tisztában lenni azzal, hogy melyik víz milyen egészségügyi problémák kezelésére alkalmas.

Hirdessen nálunk! Megéri!

Mit is jelent?

Termálvíz

A magyar jogszabályok szerint termálvíznek kizárólag a 30 °C-nál magasabb hőmérsékletű felszín alatti vizek számítanak. Az országban található hévízes kutak száma e szigorú definíció mellett is meghaladja a 20-at.

Ásványvíz

Az ásványvíz olyan víz, amely a föld mélyéből származik, és legalább 1000 mg/l természetes ásványi anyagot tartalmaz, káros anyagok nélkül. Az egy főre jutó ásványvíz-fogyasztás évről évre növekszik: 1993 óta dinamikus emelkedés tapasztalható, 2019-re elérve az évi 130 litert, amely érték hazánkat az EU legnagyobb ásványvízfogyasztó országai közé emeli.

Gyógyvíz

A gyógyvíz olyan ásványvíz, amely tudományosan bizonyítottan kedvező hatással van az egészségre. A gyógyvizek kémiai és biológiai összetételük révén segítenek különböző betegségek kezelésében, különösen mozgásszervi, nőgyógyászati megbetegedések, meddőség, sport- és egyéb sérülések utókezelése, valamint idült bőrbetegségek esetén.

Vizek Típusai és Hatásai

  • Alkalikus vizek: Gyomor- és bélhurut, gyomorsavtúltengés, légúti hurut kezelésére alkalmasak. Megtalálhatóak Bükkszéken, Gyopárosfürdőn, Gyulán, Mezőtúron, Szegeden, Szécsényben és Szolnokon.
  • Brómos-jódos vizek: Hatékonyak reuma, nőgyógyászati és bőrbetegségek kezelésében, valamint pajzsmirigyproblémák esetén ivókúraként. Forrásaik Debrecenben, Hajdúszoboszlón, Pesterzsébeten és Sóshartyánban találhatók.
  • Földes-mészes vizek: (kalcium-, magnézium-, hidrogén-karbonát) reumatikus, szív- és gyomorbetegségek kezelésére alkalmasak, például Budai fürdőkben (Gellért, Lukács, Rudas), Esztergomban, Mohácson és Székesfehérváron.
  • Kénes vizek: Reumás és bizonyos bőrbetegségek kezelésére használják, megtalálhatóak Balfon, Bogácson, Harkányban és Mezőkövesden.
  • Kloridos (konyhasós) vizek: Reumatológiai és női szervek betegségei, valamint nyálkahártyák hurutos megbetegedései esetén ajánlottak. Elérhetőek Debrecenben, Egerben, Hajdúszoboszlón, Karcagon, Sárváron, Gyopárosfürdőn és Nyíregyházán.
  • Radonos, kénes vizek: Fájdalomcsillapító hatásuk van, befolyásolják a belső elválasztású mirigyek működését és az anyagcserét. Kaphatóak Budai fürdőkben (Imre, Gellért, Rudas), Egerben, Hévízi-tónál és Miskolctapolcán.

Szöőr Bea